60

Zimní toulky přes Anenský vrch

Vděčný terén pro celoroční turistiku – ať už pěšky, na kole nebo v zimě na běžkách – skýtají východočeské Orlické hory. Jejich turisticky značená hřebenová cesta od Olešnice v Orlických horách až po opačný jižní „konec“ je více než 60 km dlouhá a dotýká se řady tisícimetrových vrcholků, včetně 1115 m vysoké Velké Deštné. Trasa je poskládána z několika na sebe navazujících úseků, z nichž každý je něčím zajímavý a výjimečný. Platí to i pro oblast Anenského vrchu (991 m), přibližně v polovině délky celého horského pásma.

Text a foto: Jan Vítek

Kaple z vrcholku do údolí
Oblá vrcholová „čepička“ Anenského vrchu zaujme už při pohledu zpovzdálí. Původně se hoře říkalo Arnoštka či Arnoštčina hora, současné pojmenování se vžilo až podle kaple sv. Anny. Ta na vrcholku stála od hloubi 18. století do roku 1937, kdy spolu s tehdejší vyhlídkovou věží musely ustoupit výstavbě předválečného hraničního opevnění. Kaple tehdy byla rozebrána a přemístěna do blízkosti údolní osady Hadinec. V tomto poklidném lesním zákoutí při okraji přírodní rezervace Černý důl zůstává většinou opuštěná a ožívá jen během červencové anenské pouti.

Hájovna a pevnost s dívčím jménem
Dívčí jméno, tentokrát Hanička, nese i jedno z nejužívanějších výchozích míst na Anenský vrch a do jeho okolí. Je součástí horské osady Panské Pole a nazývá se tak jednak zdejší Panská hájovna, jednak nedaleký objekt známého předválečného opevnění – Tvrz Hanička. V sedle na Panském Poli (748 m n. m.) je při silnici z Rokytnice v Orlických horách do Bartošovic neplacené parkoviště a prochází tudy i hlavní orlickohorská hřebenovka – červeně turisticky značená Jiráskova cesta. V zimě je z větší části sledována pravidelně udržovanou lyžařskou stopou…

Zaujal vás tento článek? Celé jeho znění a spoustu dalších turistických zajímavostí a tipů na výlety najdete v právě prodávaném časopisu Turista 1–2/2023! Poznávejte krásy Česka společně s námi!

Mohlo by se Vám líbit