90

Stezky z lásky vzaly za srdce: Dobrovolníků přibývá

První party v počtu 10 až 20 více či méně zručných nadšenců pod vedením zkušených brigadýrů se pustily do díla v různých koutech naší republiky. Pro někoho byly blíž vsetínské Beskydy, jiné zlákalo okolí jihomoravských Ivančic. Zatím největší výzvou se ovšem stala vyhořelá rozhledna Vlčí hora v Českém Švýcarsku. Tato fyzicky velmi náročná akce byla skutečnou zkouškou odolnosti, při které účastníci, brzy celí černí, obětavě snášeli dolů ohořelé kusy rozhledny a připravovali je k odvozu. Celkem sutí naplnili pět velkoobjemových kontejnerů. Na toto místo se dobrovolníci opět vracejí, aby pokračovali v likvidaci spáleniště a třídění materiálu. Naopak jiné, méně náročné akce se hodí i pro rodiny s dětmi.

Nová přátelství nebo lásky
Pro účastníky, kteří se přihlásili prostřednictvím webového formuláře, je vždy zajištěno zdarma ubytování na turistických chatách, stravování a večerní zábava u ohně. K ní patří opékání špekáčků a zábava, takže není divu, že řada akcí už má kapacitu naplněnou týdny před datem konání. V roce 2024 bude projekt pokračovat v ještě podstatně větším měřítku.
​​Radim Jančura, majitel společnosti RegioJet, který je jedním z iniciátorů projektu plánovaného minimálně na deset let, říká: „Jedna věc je oprava stezek, druhá věc je oprava našich duší. Obrovská spousta lidí se cítí osamělá, a právě příroda jim pomáhá najít rovnováhu. Kdo nyní přiloží ruku k dílu třeba na Stezkách z lásky, najde při tom i nová přátelství. Ta opravdová, lidská, nikoliv digitální. A kdo ví, možná i nějakou lásku.“

Nápady jsou vítány
Místa, kde budou dobrovolnické akce probíhat, vybírá Klub českých turistů. V příštím roce se určitě dostane i na obnovu řady dalších pěších stezek. Jak upozorňuje Jiří Homolka, předseda Klubu českých turistů, některé z nich utrpěly těžká, dokonce nevratná poškození: „V lesích řádil kůrovec a častěji do nich zajížděla těžká technika, takže rozsah poničených pěších tras odhadujeme až na 10 %, což může být asi 4000 km. Některé regiony jsou na tom lépe, jiné hůře.“ Nejvíce poškozených tras je podle něj v Beskydech v Moravskoslezském a Zlínském kraji, další jsou v Jeseníkách. Cílem projektu je tak nejen upozornit na lokality, které potřebují péči, a zapojit veřejnost do dobrovolnických brigád, ale i navrhnout destinace, které vyžadují obnovu, a zlepšit tak své okolí, může doslova každý, a to pomocí webu stezkyzlasky.cz. V budoucích letech by totiž měly vznikat i takzvané moderní pěší trasy. Ty budou garantovat mj. bezpečnost i tím, že se budou v maximálně možné míře vyhýbat asfaltovým cestám či silnicím. Už několik let existuje certifikovaná pěší trasa podél Lužnice z Tábora do Bechyně a další byměla být Hřebenovka přes Krušné hory až do Jeseníků. „Chceme vést stezku vytipovanými místy mimo tradiční turistické ,Václaváky‘,“ plánuje Jiří Homolka. „Lidé je moc neznají, protože nemají reklamu, ale mívají často o to větší genius loci díky své historii.“
 

Jaro, dobrý čas na lásku i práci
Projekt byl zahájen v Bocanovicích u Jablunkova, kde díky zručnosti nejen členů vedení KČT a majitelům společností RegioJet a Kofola vznikl nový povalový chodník. První akce pro veřejnost proběhla na chatě KČT Kusalíno ve Vsetínských Beskydech. Zde členové TOM Skorci Vsetín a další dobrovolníci čistili žlutou turistickou trasu a studánku u této turistické. Další dvě akce se konaly 17. června ve Vyšních Lhotách u Ostravy, kde proběhla oprava kamenného chodníčku ke studánce Korýtko. V létě pak bylo možné dorazit třeba na jih Moravy, kde se v okolí řeky Rokytná překládala a čistila turisticky značená trasa. „Předpokládáme, že brigádníci budou mít nějakou minimální zkušenost s prací v lese, že budou umět třeba aspoň trošku se sekerou. Kdo si troufne na motorovou pilu, je zvlášť vítaný,“ dodává Jiří Homolka. Radim Jančura chce lidem adresovat především tři výzvy: „Jedna je: Zmapuj stezky, které jsou zničené. Druhá: Oprav je. A třetí: Navrhni odklon stezky tak, aby šla mimo asfalt anebo mimo lesní cestu, která je sice v některých obdobích hezká, ale když zaprší nebo se stahuje dřevo, tak je zničená. A věřím, že těchto akcí budou každý rok desítky, možná i stovky.“ „Pěší turistika se sice v minulých letech ocitla trochu ve stínu například cykloturistiky, ale během pandemie covidu zažila renesanci, protože moc jiných možností lidé neměli,“ říká Jiří Homolka. „I mladší generace si uvědomila, že pěší turistika je krásná, smysluplná, levná a dostupná všem, protože si lze zvolit trasuna míru, podle osobní výkonnosti.“
Dobrovolnické akce se vyplatí vybírat i s ohledem na osobní kondici a s přihlášením dlouho neváhat. Jak fanoušků Stezek z lásky stále přibývá, objevuje se na webu pod rubrikou Přidejte se stále častěji upozornění, že akce je již zcela obsazena, a to už několik týdnů před jejím konáním.
 

Text: Marcela Titzlová foto: archiv Stezky z lásky

Mohlo by se Vám líbit