302

Poutní místa: Ploština

Až doposud jsme se v našem seriálu zaobírali především barokními poutními místy. V tomto díle však navštívíme poutní místo, které vzniklo až po tragédii ve 20. století. Někdejší pasekářská osada Ploština se rozkládá necelé 3 km na sever od obce Drnovice poblíž Valašských Klobouk.

Nejen Lidice či Ležáky

Ploština bývala skromnou osadou, jakých bychom na Vizovické vrchovině našli bezpočet. V závěru roku 1944 se tu usídlila skupina 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky, jejíž členy místní obyvatelé ukrývali a také hmotně podporovali (zejména potravinami). Za prozrazení zdejších partyzánů a následnou tragédii však nenesou vinu pasekáři, nýbrž dva konfi denti, kterým se podařilo do odbojové skupiny infi ltrovat. Právě s informacemi od Oldřicha Bati a Františka Machů se dne 19. dubna 1945 vydaly nacistické jednotky na Ploštinu. Němci prohledali zdejší stavení, a přestože se partyzánům podařilo krátce před příjezdem nacistů místo opustit, a na Ploštině tak nikdo odhalen nebyl, za pomoci obou zmíněných zrádců byli obyvatelé usvědčeni ze spolupráce s odbojáři. Následovalo rabování, vyslýchání a surové bití. Nakonec nacisté osadu podpálili a do hořících domů jejich obyvatele vehnali. Dne 19. dubna 1945 na Ploštině zemřelo celkem 24 lidí.

Kaple Panny Marie Bolestné na Ploštině

Po tragédii

Pohřeb obětí masakru na Ploštině se uskutečnil o pár dní později v Újezdu, přičemž bezprostředně po skončení války bylo na troskách někdejší osady vztyčeno 24 březových křížů, připomínajících 24 zdejších obětí. Vzpomínková tryzna se však mohla uskutečnit až v neděli 19. srpna 1945, a to za účasti přibližně 12 tisíc lidí.

Více se dočtete v tištěné verzi časopisu Turista č. 4/2024…

Mohlo by se Vám líbit