10

U nás může v zimě stanovat táborník každého věku

Jak se vůbec liší zimní stanování oproti tomu letnímu?

Je to hlavně o teplotě okolí. V létě vás určitě nebude obklopovat sníh. V zimě je krajina a příroda snad ještě krásnější než v létě. Dále má svou důležitost vybavení zimního táborníka: Dobrý spacák a dobrá karimatka jsou základem. Komáři a málo letních kovbojíčků je bonus zimního pobytu v přírodě. Nevýhodou je těžší batoh, mívá tak 15–20 kg.

Máte pro táborníky přichystaný stejný program jako vždy?

Každé táboření má stejný začátek, přípravu noclehu. To znamená, že po příjezdu si každý postaví stan, nafoukne karimatku a rozbalí spacák. Vždy se večer rozdělá oheň, jednak abychom měli zdroj tepla a možnost uvařit jídlo či horký čaj, kávu, grog, svařák. U ohně se setkávají nejen zkušení kamarádi, kteří jezdí po zimních tábořeních pravidelně, ale objevují se i noví, kterým ostatní rádi poradí.

V sobotu je připraven výlet po okolí, protože se nacházíme v překrásném Moravském krasu. Může to být návštěva rozhledny Aleksandrovka, poutního místa Křtiny, ale někdy si zimní táborníci zvolí vlastní trasu. Vždy přijde spousta lidí, kteří jsou zvědaví na Arboretum i na to, jak pobyt v zimní přírodě vypadá. Večer je posezení u ohně, kytara, svařák, vzpomínky na předchozí ročníky a místa zimních táborů. V neděli tábor sbalíme a rozloučíme se s informací, kde se setkáme příště. To je obvykle nejsmutnější okamžik. Takže všechny zveme na 12. ročník, který se bude konat 5.–7. ledna 2024. Zimnímu táboření a lyžařské turistice zdar přeje

Josef Zavadil a Gabriela Kořínková

Mohlo by se Vám líbit