280

Jak se na Haniperku postavil sen

Sen mnoha turistů, radioamatérů a přátel dalekých rozhledů se ve formě rozhledny zhmotnil na vrchu Svobodná hora zvaném též Haniperk u Vodňan. Péčí královského města Vodňany vyrostla od května do října roku 2019 na 640 m n. m. vysokém kopci rozhledna dle projektu Ing. Jiřího Ondřicha. Konstrukčně odpovídá rozhledně na Boubínu u Vimperka. Vodňanská rozhledna je ovšem vyprojektována i se zastřešením vyhlídkové plošiny.

Jako jedno z několika možných výchozích míst k rozhledně zvolíme obec Pražák, což je místní část města Vodňany (445 m n. m.), které jsou připomínány od roku 1336 jako královské město a jsou známé městskou památkovou zónou s částečně zachovaným městským opevněním (jedna z městských
bašt je turisticky přístupná) a z novější doby střední rybářskou školou, v níž je muzejní expozice rybářství, a Fakultou rybářství a ochrany vod JČU České Budějovice.

Cestou vzhůru

Obec Pražák je dobře dostupná ze silnice Vodňany–Prachatice nebo železniční trati Číčenice– Volary (mapa KČT č. 70), která oslavila 130 let od svého otevření. Tedy dráha i autobus v místě, u zastávek také probíhá zelená turistická značka, po níž se vydáme. Hned po sto metrech mineme výklenkovou kapličku Nejsvětější trojice z roku 1889 s výzdobou podle návrhu Mikoláše Alše. Na dvou a půl kilometrech, které ujdeme na rozcestí ve Vodňanských Svobodných Horách, ještě uvidíme v obci Pražák zděnou zvonici z roku 1922 s elektricky ovládaným zvonem zvonícím klekání a pět set metrů od obce židovský hřbitov z roku 1839, který byl používán až do roku 1942 kdy byli vodňanští Židé transportováni do Terezína. U hřbitova, který byl v devadesátých letech opraven, je odpočinkové místo s výhledem na Vodňany a dvacet kilometrů vzdálené chladicí věže elektrárny Temelín.

Více se dočtete v tištěné verzi časopisu Turista 4/2024…

Mohlo by se Vám líbit