O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT
O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT

Když na Pastvinách slunce ještě nehřeje

K oblíbeným rekreačním oblastem na východě Čech patří přehradní nádrž Pastviny. V  letních dnech láká návštěvníky především osvěžující koupel ve vlnkách vzduté hladiny Divoké Orlice, kdežto na jaře, když sluníčko ještě tolik nehřeje, stojí za bližší poznání i blízké okolí údolní nádrže. Najdeme zde spoustu zajímavých a romantických zákoutí, vydat se odtud můžeme i za krásnými výhledy do přilehlých partiích Orlických hor.

Text a foto: Jan Vítek

Toto příhraniční pohoří zeměpisci dělí ještě na tři části. Názvy dvou nejvyšších – Deštenská hornatina (Velká Deštná, 1115 m) a Bukovohorská hornatina (Suchý vrch, 995 m) – prozrazují jejich horský ráz, kdežto Mladkovská vrchovina, vystupující mezi nimi a vrcholící Adamem (765 m), je sice o poznání nižší, ale jako stvořená pro jarní turistiku. Vděčnou okružní trasu si zde můžeme udělat např. od Pastvinské přehrady přes Studenské skály na vrch Adam a „oklikou“ zpět. Pastviny i další obce v blízkosti přehrady Klášterec nad Orlicí a Nekoř jsou dostupné po silnicích ze Žamberka nebo Letohradu.

Čertíci na kostelní zdi?
Za výchozí místo si můžeme zvolit Klášterec nad Orlicí při horním, tedy ještě zcela „štíhlém“ okraji údolní nádrže. Parkovat se dá uprostřed obce pod gotickým kostelem Nejsvětější Trojice, který je významnou kulturní památkou. Původně byl součástí kláštera, v 15. století vypáleného husity, a zatím co kostel se později dočkal obnovy, klášter už zůstal jen v názvu obce. Na kostele nyní probíhá postupná rekonstrukce střechy a věže, za povšimnutí stojí i roh jižní stěny s letitou a dosud ne zcela spolehlivě vysvětlenou malůvkou dvou postaviček. Ty někomu připomínají čertíky, jinému zase středověké rytíře a objevily se i úvahy o mimozemšťanech...

Zaujal vás tento článek? Celé jeho znění a spoustu dalších turistických zajímavostí a tipů na výlety najdete v právě prodávaném časopisu Turista 4/2023! Poznávejte krásy Česka společně s námi!