Rozhovor: Štěpán Javůrek, ředitel nové Destinační agentury Krušnohoří
Na severozápadě naší vlasti vloni vznikla nová Destinační agentura Krušnohoří, která v únoru letošního roku oficiálně zahájila svoji činnost. O cílech této agentury a budoucnosti Krušných hor jsme hovořili s jejím ředitelem Štěpánem Javůrkem (roč. 1987).
Text: Michal Bařinka / Foto: archiv Štěpána Javůrka
Pane Javůrku, začněme nejprve rozmluvou o Vás. V Krušných horách rozhodně nejste neznámou postavou. Místní lidé Vás znají především jako autora tří historických románů (Chaloupky, Nebe nad Perninkem a Sudetský dům), jejichž děj se odehrává v Sudetech. Co Vás přivedlo ke psaní? A proč jste si zvolil právě toto téma?
Různé příběhy, zápisky z cest a další poznatky z běžného života jsem si zapisoval od úplného mládí. Myslím, že jsem takhle psal už na prvním stupni základní školy. Když jsem pak v pozdějším věku poznával Krušné hory, začal jsem zasazovat své příběhy čím dál častěji právě do jejich prostředí. Tak nějak vznikly i náměty mých tří knih.
Připravujete nyní nějakou další knihu? A zbyde Vám jako řediteli zcela nové destinační agentury volný čas na psaní?
Právě dopisuji knihu Sudetský dům II. Je to pokračování příběhu vesnice v českém pohraničí, tentokrát se děj odehrává v 50. letech. A před koncem roku vyjde také kniha Krušnohorské osudy, která bude více souviset s mojí současnou prací pro Krušné hory. A čas na psaní? Ten budu mít určitě pořád. Měl jsem ho i v předchozím zaměstnání. Píši ve svém volném čase, pro zábavu a vlastní potěšení.
Kde jste působil před nástupem do své nynější funkce?
Působil jsem v soukromém sektoru. Byl jsem v manažerské pozici ve velké strojírenské firmě.
Co je podle Vás pro Krušné hory charakteristické? Čím se podle Vás nejvýrazněji odlišují od jiných pohoří Česka?
Odlišují se v mnoha směrech. Svým tvarem, jsou z velké části spíše náhorní plošinou, blízkostí velkých měst v podhůří, ze kterých jsou hory snadno dosažitelné, nebo svou pohnutou historií, plnou vzestupů a pádů. Krušné hory byly bohaté, pak zase chudé, mlelo se to v nich nábožensky, národnostně. Za minulého režimu byla zdejší příroda v jednu dobu téměř obětována průmyslovému podhůří. Zkrátka, jak už jsem řekl, samý vzlet a pád. Mám pocit, že teď zase pro Krušné hory může nastat dobré období. Moc bych si to přál.
Zaujal vás tento rozhovor? Celé jeho znění a spoustu dalších turistických zajímavostí a tipů na výlety najdete v právě prodávaném časopisu Turista 5/2023! Poznávejte krásy Česka společně s námi!