O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT
O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT

Stan, bivakovací pytel, nebo hamaka?

Před rokem (Turista 1/2022) jsme rozebrali téma bivakování na sněhu a nakousli jsme i otázku, jestli je pro nocování v přírodě lepší stan nebo bivakovací pytel. Dnes se k této otázce vrátíme a přidáme ještě další možnost, a to je závěsné lehátko, neboli hamaka.

Nejstarší a nejpoužívanější prostředek pro ochranu před deštěm, větrem a divokou zvěří je bezesporu stan, o kterém jsou záznamy už před tisíci let, i když podoba byla dost odlišná od těch dnešních. Shodné je ale určitě to, že při absenci střechy nad hlavou je stan celkem přiměřená náhražka. Moderní stany jsou lehké, nepromokavé, odolají silnému větru a dvojitá stěna poskytne i určitou tepelnou izolaci. I ten nejmenší stan poskytne dostatek místa jak pro nocležníka, tak i pro jeho věci, takže všechno je chráněno před nepřízní počasí. A i když je to někdy krkolomné, dá se ve stanu v suchu a teple uvařit jídlo. Další pomůcka pro bezpečné přespání je skvělý výmysl pana Matyáše Žďárského, tedy bivakovací pytel (žďárák). Pytel má ohromnou výhodu v tom, že je lehký a nezabere moc místa v batohu. Dnešní materiály jsou nepromokavé a přitom prodyšné, takže páry můžou procházet ven. Některé pytle se dají celé rozevřít a vytvořit z nich nouzový přístřešek. Pořád se ale jedná „jen“ o kus látky, takže se nedá počítat s tím, že by žďárák dokázal úplně ochránit před deštěm, sněhem a větrem, protože aspoň část hlavy bude koukat ven. Navíc neochrání boty a další věci, ty musí být uskladněny v batohu nebo na jiném suchém místě.

A jak je to se stále více oblíbeným závěsným lehátkem? Pro dostatečnou ochranu před vlivy počasí je potřeba hamaka se stříškou. Velká výhoda hamaky je ta, že není potřeba hledat rovné a čisté místo na zemi a není nutná karimatka. Nevýhoda je, že musíte být někde, kde jsou stromy. Na spaní v hamace je také potřeba si zvykat, a ne každému vyhovuje. Mnozí se domnívají, že díky tomu, že je lehátko ve vzduchu, není potřeba žádná izolace od země. Je pravda, že člověk sice neleží na studené zemi, ale svou vahou stlačí spacák k tenké stěně hamaky na kterou působí okolní vzduch. Pokud tedy bivakujete v zimě nebo fouká vítr, bude zvenku chladno. I na to už ale existuje řešení. Buď je možné do hamaky vložit karimatku anebo se pod lehátko zavěsí tzv. underquilt – deka plněná peřím nebo dutým vláknem, která zajistí kvalitní izolaci. Další věci pak můžete dát pod sebe nebo pověsit na strom. Spaní v přírodě není horor, může to být zábava a dobrodružství. Hlavně si vybrat správné vybavení.