O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT
O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT

Do srdce Orlických hor

Za srdce Orlických hor se označují mnohá místa. Lyžařská střediska, významné a často navštěvované památky, města, městečka i vesnice. Ale zřejmě to nejsprávnější orlickohorské srdce najdeme přece jen v Deštném v Orlických horách a jeho bezprostředním okolí. Tudy také může vést naše putování, které nám ukáže mnohá zajímavá místa spjatá s horskou přírodou a historií. Na následující trase toto všechno najdeme v jakési koncentrované podobě, i když nás to bude stát trochu té námahy. Ale určitě nebudeme zklamáni.

Text a foto: Jiří Mach

Naše putování může začít třeba u deštenského kostela sv. Maří Magdaleny, který se dá obdivovat nejen jako architektonický skvost navržený významným barokním architektem Santinim, ale za prohlídku, či alespoň nahlédnutí stojí i mobiliář uvnitř kostela. Pak už můžeme vykročit po naučné stezce okolím Deštného, po níž od Národního domu dojdeme až na křižovatku, na které budeme pokračovat po modré turistické značce až do Šerlišského Mlýna. Zdejší hotel má zajímavou a pohnutou historii, nechybí v ní ani temné doby, kdy zde odpočívaly VIP osobnosti Hitlerovy Třetí říše. Od Šerlišského Mlýna vystoupáme po zelené značce do kopce, na jehož vrcholu projdeme krásnými partiemi národní přírodní rezervace Bukačka. Kromě vzácné květeny zde můžeme obdivovat i samotný les, který názorně ukazuje, jakými stromy byly pokryty vrcholky a stráně Orlických hor v dávné minulosti. Snad už jen tady se zachovala původní skladba porostu včetně zajímavých vrchovišť.

Zelená turistická značka nás dovede téměř ke státní hranici s Polskem, kde ji vystřídá značka červená. Po ní se dostaneme k Masarykově chatě, kterou vybudoval Klub českých turistů v první polovině dvacátých let minulého století. Jejím protějškem na tehdy německé straně byla Hindenburgbäude, která však brzy vyhořela a nebyla již obnovována. Před Masarykovou chatou nás uvítá busta našeho prvního prezidenta. Ani její osudy nebyly jednoduché. V roce 1935 ji vytvořil akademický sochař Leoš Kubíček a následně byla dokonce třikrát odstraněna (v letech 1938, po roce 1948 a po roce 1968). Na své místo se snad už definitivně vrátila v roce 1990. Dále pokračuje naše cesta po hlavním hřebeni Orlických hor...

Zaujal vás tento článek? Celé jeho znění a spoustu dalších turistických zajímavostí a tipů na výlety najdete v právě prodávaném časopisu Turista 7/2023! Poznávejte krásy Česka společně s námi!